FINDIK İÇİN BAKAN İLE İRTİBATA GEÇTİ

FINDIK İÇİN BAKAN İLE İRTİBATA GEÇTİ
DUYARLI KÖYLÜMÜZ FINDIK FİYATI İÇİN ÖZEL KALEM İLE GÖRÜŞTÜ.24.10.2016 22:11
Köyümüzün duyarlı gençlerinden SALİM TİRYAKİ bölge insanının geçim kaynağı olan fındık fiyatları için tarım bakanı özel kalem müdürü ile konuyu görüştü.

Salim TİRYAKİ ile bakanın özel kalem müdürü arasındaki görüşme.

Geçen hafta Tarım Bakanı Özel Kalem Müdürü Nurettin Yetkin Bey ile kısa bir telefon görüşmesi yaptım.rnKaradeniz Bölgesindeki fındık fiyatları konusunda halkımızın mağdur olduğunu TEKEL firma FERREO nun halkı korkutarak fındığı ucuz fiyata alarak yurtdışında daha yüksek bedelllere sattığını ve biz üreticileri mağdur ettiğini, Karadeniz Bölgesinde belirli bir kısım insanların geçim kaynağının sadece fındık olduğunu belirttim.Bu konuyla ilgili Sayın Nurettin Yetkin Bey, fiyatları yakından takip ettiğini konuyu Tarım bakanlığına birebir ileteceğini belirtti.

Bu görüşmenin ardından tarım bakanı'nın açıklaması.

  • 'FİYATLAR YÜKSELECEK'rnMilyonlarca üreticinin umudu olan fındık fiyatlarının 11 liraya düşmesi üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, bir açıklama yaptı. Bakan Çelik, fiyatların tekrar yükseleceğini söyledi.rnİtalyan Tarımcılar Derneği Coldiretti'nin, Türk fındığını ithal edilen en tehlikeli 10 gıda ürünü listesinde ilk göstermesine tepkiler dinmek bilmiyor. İtalyanlara tepki gösteren isimlerden biri de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik oldu.rnBakan Çelik, Coldiretti'nin, Türk fındığını ithal edilen en tehlikeli ürünler listesine koymasına ilişkin soru üzerine, "(Fındık) gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Bunlar büyük ölçüde politik değerlendirmelerdir, piyasayı etkileme değerlendirmeleridir. Bunlara kulak asılmaması gerekir. Herkes pazar elde edebilmek için bu şekilde kampanyalar yürütüyor. Bunların aslı astarı yok" diye konuştu.rnFındıkta üretici satış fiyatının 11 lira seviyesinde olduğuna dikkati çeken Çelik, üreticiye desteklerini sürdürdüklerini ve fiyatların yükseleceğini söyledi. Çelik, ayrıca sektör temsilcileriyle görüştüklerini, bakanlık bünyesinde fındıkla ilgili özel birim oluşturduklarını kaydetti.


Etiketler: salim tiryaki -tarım bakanı -fındık -

Diğer KÖYDEN HABER haberleri

  • PAYLAŞ

YORUMLAR (1)

helal kardeşime26.10.2016 08:45

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.