sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton

Bugün: 15.01.2021

Batan Sadece İspanyamı?


İnternet haber sitelerinde tur atıyorum bir haber dikkatimi çekti ve okuma ihtiyacı hasıl oldu hatta üstünü iki satırda ben karalayayım dedim,dilimiz döndüğünce.
   Malum the economist diye bir dergi var. Dergi, Londra merkezli "The Economist Newspaper Ltd."'in sahibi olduğu haftalık haber, uluslararası ilişkiler ve ekonomi dergisidir. 1843 Eylül'ünde kurulduğundan bu yana kesintisiz olarak yayımlanmaktadır. 2006 yılı itibariyle yarısı Kuzey Amerika'da olmak üzere haftada yaklaşık bir milyon adet satmaktadır. Anlaşılacağı üzere dergi baya köklü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkate alınan bir dergi.

 
   Bu kadar reklamdan sonra esas konuya gelecek olursak. 
 
   Memleketde 2011 seçimleri yapılmakta ve The economist türkiye hakkında makale üstüne makale yayınlamakta yetmedi, Memleketimizin düze çıkması için de hangi partiye oy vermemiz gerektiği konusunda Türk halkına adres göstermekte. Yine haber sitesi olayı çok güzel yakalmış ve sormakda?
 -Yunan ekonomisi batıyor ve hükümet seçemediklerinden dolayı 1 buçuk ayda ikinci kez sandık başına giderken tek satır bile yazı yazılmamakta, kısaca bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demekte.
   Biz olayı kendi lisanımızla değerlendirirsek ya olaya meyve veren ağaç taşlanır yada birileri yine memleketinden altında kum çekmekteydi veya iğneyi biraz daha kendimizi batırarak ortada batmakta olan bir yunan ekonomisi var ama adamlar batarken bile uluslararası arenada hala etkililer ve biz o kadar iyi durumda olmamıza rağmen iki satır yazıyı bile düzelttiremiyoruz. Bu iğnenin ucunu kendimize değdirirken yıllarca yurtdışında görev yapmış ama bu konuda adım atmamış kişilerinde başlarını arada bir ellerinin arasına alıp biraz olsun düşünmesi lazım gelmekte.
   Hatırlayınız; Dünyanın en büyük uluslararası topluluğuna Türkiye`nin katılması için yapılan öneri karşısında Gazi Mustafa Kemal şöyle diyordu:
-"Başvurmayı düşünmüyoruz fakat davet ederlerse katılırız."
Savaştan yeni çıkmış bütün imkanlarını ve enerjisini kurtuluş mücadelesinde harcamış bir ülkenin reisi cumhuru diğer tarafta ise kişi başına düşen milli geliri 10- 15.000 dolarlar civarında olduğu söylenen bir ülke ve The Economist denilen dergide bile iki satır yazı için tek satırlık bir düzelttirme yapamamış bir ülke.
   Hadi madalyonu ters çevirelim vede birde arka tarafta ne var ona bakalım ispanya batıyor ve ispanya ab ye müracat ederek kendini kurtarmak için kredi talebinde bulunuyor ve ab kendi fonlarından 100 milyar euro yu serbest 
bırakarak ispanyayı kurtarma çalışmaları başlatıyor. En acı ifadeyi yine bir ispanya vatandaşı yapıyor,
-" karşılığı olmayan paraları bize harcatmak için köşe başlarında kart dağıttılar, bizlerde sorgusuz sualsiz harcadık şimdi ise karşılığı olmayan o paraları geri istiyorlar hepsi bu" 
   İşin ilginci Ab yine karşılığı olmayan para veriyor batan ülkelere üretim yok sadece tüketim var. Oda para veren ağa babalardan mal alınmak üzere peki bu değirmen nereye kadar döner. 
   Üretmeden kazanmadan harcıyoruz hepsi bu.
   Tıpkı yunanistan gibi tıpkı italya gibi ve

 
Ne kadar bize benziyor dimi....   
  • PAYLAŞ